Martha je srdcem na Karpathosu

Letos v září natáčela Martha Elefteriadu s ostravským štábem České televize na řeckých ostrovech Kréta, Rhodos a Karpathos další díly oblíbeného cyklu Postřehy odjinud. První série na pevninském Řecku vznikla v roce 2012. Během natáčení stihla rovněž oslavit své narozeniny a domluvit si duet s vynikajícím řeckým zpěvákem Chronisem Panaretisem. Po svém návratu září optimismem, přestože srdcem zůstává na Karpathosu. Ten jí připomněli její přátelé i narozeninovým dárkem – perníkem s vyobrazeným ostrovem z dílny paní Dagmar Beskydové, jež vyhrála soutěž o titul Královna perníku.
Martha se svou sestrou Tenou, připravují dva speciální řecké večery na 18. a 24. listopadu v Klubu Lávka v Praze. Hrát a zpívat na nich budou také muzikanti z Karpathosu, které Martha do Prahy pozvala.

Níže přinášíme krátký rozhovor s Marthou Elefteriadu.
Právě jste se vrátila z Řecka. Jak tam bylo?
Jako vždycky, když jsme do Řecka přijeli, báječně!! A to přestože jsem tam byla tentokrát pracovně. S ostravskou televizí jsme točili sérii třinácti pokračování Postřehů odjinud, z ostrovů Rhodos, Karpathos a Kréty, kde jsme celý cyklus natáčení zakončili. Práce s malým štábem byla krásná, i když docela ke konci dne nastoupila v tom vedru únava… Teď už zbývají jen dokončovací práce ve studiu.
Který z těch ostrovů Vám nejvíce přirostl k srdci?
Po pravdě musím říct, že Karpathos. Každoročně jezdíme s tanečníky řeckých tanců na nějaký z řeckých z ostrovů. Pokaždé jinam. Ale jen jeden ostrov si nás přitáhl v krátké době podruhé, a to byl právě Karpathos. Setkali jsme se tam s bezvadnými muzikanty. Jednoho z nich, mimořádného zpěváka Chronise Panaretise, nazývají místní dokonce „Hlas Karpathosu“. Bylo to krásné hudební setkání.
Na Karpathosu jste oslavila i své narozeniny…
Původně jsme měli být v ten den na Krétě, ale nakonec jsme tam prodloužili natáčení, protože jsme nechtěli přijít o místní tradiční slavnosti, které v těch dnech probíhaly. A právě na přelomu noci na den mých narozenin jsme byli s muzikanty v taverně Pelagos – Širé moře, kde jsme oslavovali se vším všudy, i s dortem a prskavkami (smích). Na druhý den jsme se štábem pokračovali lodí na Krétu. Tedy na lodi jsem své narozky slavila zatím poprvé. Bylo to hezký…
Co Vás čeká v nejbližších dnech?
Na podzim s Tenou hrajeme na koncertech v Praze, Šumperku, Ostrově nad Ohří a jiných místech. Můžete se podívat do diáře na našich stránkách www.martha-tena.net. Nejvíc se těším na dva speciální řecké večery, které plánujeme na listopad, právě se zmíněnými muzikanty z Karpathosu, včetně zpěváka Chronise Panaretise. S ním bych měla nazpívat i jeden duet na naši novou desku řeckých písní, kterou chystáme s Tenou, a pro niž si teď dáváme dohromady repertoár. Vyjít by měla příští rok.

(tisková zpráva, 27.09.2018)