O nás

Z našeho profesního života…                                       About us (in English) English version

2019
Martha & Tena chystají v pořadí páté CD s řeckými písněmi.

2018
Martha v září natočila pokračování cyklu ostravské České televize „Postřehy odjinud,“ tentokrát z ostrovů – Rhodosu, Karpathosu a Kréty. Tena otevřela svou 13. komnatu v rámci cyklu České televize.
M&T oslavily 50 let své profesionální pěvecké kariéry a obdržely za to CD „50 let dvojhlasně.“

2017
M&T přebírají multiplatinovou desku za více než 30 000 prodaných CD. LP a MC alba „Nejkrásnější řecké písně“. Koncertují v Čechách i na Slovensku.
Supraphon vydává druhou reedici Marthina alba „Kresby tuší“, tentokrát se 4 dosud nevydanými bonusy.


2016
Martha oslavila své narozeniny na slavnostní premiéře dokumentu o Zlaté lyře. V říjnu si pak s Tenou zazpívaly na Galakoncertu Lýra 50 – Mám rozprávkový dom.


2015
Supraphon vydává dosud nejobsáhlejší výběr hitů M&T – 3CD „Zlatá kolekce“, které obsahuje 73 nejlepších českých i řeckých písní.

2012
Česká televize vysílá 10 dílný cyklus „Postřehy odjinud očima Marthy Elefteriadu“ věnovaný Řecku.

2009
Teně vychází překlad knihy Ch. Dimoulidou nazvané „Deník ctihodné prostitutky.“ Titul je zcela rozebrán.

2007
Vychází autobiografická kniha „Martha a Tena dvojhlasně“, jejíž dvě části jsou osobitým vyjádřením pohledu na život jedné každé z nich (nakladatelství Ikar).


2006
Vychází u Popronu čtvrté řecké CD „V rytmu řeckého tance“.
Supraphon vydává výběr hitů „Ať se múzy poperou… a dalších 23 hitů“.


2005
M&T přibírají ke své činnosti i kurzy řeckého tance.


2003
M&T společně s buzukistou Jannisem Asarlidisem a kytaristou Thomasem Petsinisem zakládají seskupení Colchida. Ve svém repertoáru mají řecké lidové písně i muziku ovlivněnou slavnou érou Rebetiko, městským folkem 20. let minulého století.

2001
M&T vydávají ve spolupráci s B.M.G. třetí společné CD s řeckými písněmi, tentokrát s názvem „Řecké slunce“.
Supraphon vydává CD výběr „Řecké prázdniny a největší hity“.

2000
Vychází reedice Marthina sólového alba „Kresby tuší“, tentokrát na CD, (Supraphon).

1995
Vychází druhé CD s řeckým repertoárem „Děti z Pirea“ (B.M.G.). K písničkám „Agapise me“, „Thalassino trifyli“ a „Kokino garifalo“ natočily na Krétě videoklipy. Můžete se na ně podívat na našem YouTube kanálu.


1993
Panton vydává další CD M&T – výběr s názvem „The Best Of (To nejlepší z let 1969-1982)“.

1992
Martha s Tenou a s paní Georgií Zervasovou zakládají nadaci Filhelenia zaměřenou na podporu a šíření řecké kultury.
Zároveň se M&T vrací ke společnému zpívání a vydávají své vůbec první CD „Nejkrásnější řecké písně“ (Multisonic). Pro Českou televizi natáčí medailon „Řecko ’92“, ve kterém představují jednotlivé písničky alba.


1990
Vychází velmi úspěšná kniha Řecká kuchyně Marthy Elefteriadu, která se dočkala několika vydání.

1988 – 1989
Martha spolupracuje s Orchestrem Československé televize Václava Zahradníka.


1983
Martha a Tena vydávají pro české a slovenské fanoušky další společné LP „…a desky dál stárnou“, s kapelou Juraje Čierného.

1980
Martha vydává sólové LP „Kresby tuší“, které se stává Deskou roku 1981.


1979
Martha začíná hostovat v divadle Semafor, kde se představila ve hrách „Smutek bláznivých panen“ a „Má hlava je včelín“.


1978-1990
V roce 1978 vystupují M&T v norském Oslo, v roce 1979 ve Stockholmu s kapelou Juraje Čierného, manžela Teny. Tena v dalších letech často pobývá ve Skandinávii, kde zpívá světový repertoár se skupinami Exi Band a First Choice. V pozdějších letech se k nim připojuje i Martha.


1977
V roce 1977 vychází LP „Řecké prázdniny“ (Panton). Koncertní šňůra s Bobem Frídlem.


1975
Panton vydává M&T nové LP „Ať se múzy poperou“ a zpěvačky získávají stříbrnou Lyru v Bratislavě s písní „Táto pojď si hrát“.
Poprvé navštěvují Řecko a vystupují v Athénách v pořadu Elli Evangelidu Synchroni Eva. Z Řecka si přiváží repertoár na své další album „Řecké prázdniny“ (Panton 1977). Jejich doprovodnou skupinu vede Jan Sochor.
Martha vystupuje v roli Julie v muzikálové hře „Dva šlechtici z Verony“ (William Shakespeare, John Guare, Galt Mac Dermont) v Městském divadle v Brně.


1974
M&T opět reprezentují Československo na festivalu v polských Sopotech a natáčí TV medailon v Sofii. Na Bratislavské lyře získávají za písničku „Náměstí“ stříbrné ocenění.


1973
M&T natáčí své třetí LP „Modré království“ (Panton) a koncertují v Polsku ve Varšavě, včetně Sale kongresowe. Na singlu vychází také hit „Dirlada“, který Tena zpívá dodnes.


1972
M&T reprezentují Československo na festivalu v polských Sopotech. Vydávají své druhé LP „Hrej dál“ a natáčí TV medailon v Bukurešti.
Na tuzemské scéně byly oceněny 2. místem na písničkovém festivalu Děčínská kotva za píseň Albatros.


1971
V roce 1971 dostávají M&T Zlatý štít Pantonu za největší počet prodaných desek.
V roce 1971 také vystupují s evropskou hudební elitou ve švýcarském Saint Gallen. Vydávají EP „Martha a Tena zpívají řecké písničky“.


1970
M&T na Bratislavské lyře vybojovaly stříbrnou Lyru za píseň „To všetko bolo včera“. Po úspěchu na Bratislavské lyře Martha & Tena dostávají od gramofonové firmy Panton nabídku k natočení svého prvního LP „Dál, než slunce vstává“, spolu s exkluzivní smlouvou, která jim zaručuje jedno LP ročně.
Účastní zahraničního televizního natáčení v Hamburgu, v pořadu Hits a go go.


1969
Panton je vysílá jako své nové talenty na Bratislavskou Lyru, kde vystupují v nesoutěžním pořadu hostů.

Martha & Tena Elefteriadu 1970
1968
M&T natáčí své první nahrávky pro brněnský rozhlas a ve stejném roce vychází jejich první singl s písničkou „Tam chtěla bych být.“

Před rokem 1968 a konec šedesátých let
Koncem šedesátých let se seznamují sestry s kytaristou Alešem Sigmundem, který je přizve ke spolupráci v kapele Vulkán, v té době ještě se sourozenci Ulrychovými. Ti zakrátko odcházejí do kapely Atlantis a Aleš Sigmund se tak věnuje pouze dvojici Martha a Tena, kterým vytvořil autorské zázemí.
V roce 1967 se zúčastnily také 1. československého beat-festivalu.

1950
Sestry Elefteriadu přijely s rodiči do Československa, jako malé děti v roce 1950. Rodiče uprchli z Řecka před občanskou válkou, jako tehdy spousta Řeků.