O nás

Z našeho profesního života…                                       About us (in English) English version

2020
Písničky pro nové album jsou téměř hotové.
V únoru Martha zahájila vernisáží svou výstavu fotografií nazvanou Řecké okamžiky v Galerii Bím.

2019
Martha & Tena se rozhodly, že připraví v pořadí páté CD s řeckými písněmi.
V květnu uspořádaly Řecký večer, jehož výtěžek věnovaly Nadačnímu fondu Kapka naděje, více zde. V prosinci se vrátily do Divadla Semafor. Ve vyprodaném sále zazpívaly své hity a přidaly i písničky z divadla, viz Galerie.
Martha také začala fotit jídla pro novou kuchařku. V září se proto rozjela přímo na řecký Karpathos.

2018
Martha v září natočila pokračování cyklu ostravské České televize „Postřehy odjinud,“ tentokrát z ostrovů – Rhodosu, Karpathosu a Kréty. Tena otevřela svou 13. komnatu v rámci cyklu České televize.
M&T oslavily 50 let své profesionální pěvecké kariéry a obdržely za to CD „50 let dvojhlasně.“
CD „50 let dvojhlasně“

2017
M&T přebraly multiplatinovou desku za více než 30 000 prodaných CD, LP a MC alba „Nejkrásnější řecké písně“. Koncertovaly v Čechách i na Slovensku.
Supraphon vydal druhou reedici Marthina alba „Kresby tuší“, tentokrát se 4 dosud nevydanými bonusy.
CD „Kresby tuší“


2016
Martha oslavila své narozeniny na slavnostní premiéře dokumentu o Zlaté lyře. V říjnu si pak s Tenou zazpívaly na Galakoncertu Lýra 50 – Mám rozprávkový dom.


2015
Supraphon vydal dosud nejobsáhlejší výběr hitů M&T – 3CD „Zlatá kolekce“, které obsahuje 73 nejlepších českých i řeckých písní.
3CD „Zlatá kolekce“

2012
Česká televize odvysílala 10 dílný cyklus „Postřehy odjinud očima Marthy Elefteriadu“ věnovaný pevninskému Řecku.

2009
Teně vyšel překlad knihy Ch. Dimoulidou nazvané „Deník ctihodné prostitutky“. Titul je zcela rozebrán.

2007
Nakladatelství Ikar vydalo autobiografickou knihu „Martha a Tena dvojhlasně“, jejíž dvě části jsou osobitým vyjádřením pohledu na život jedné každé z nich.


2006
U Popronu vyšlo čtvrté řecké CD „V rytmu řeckého tance“.
Supraphon vydal výběr hitů „Ať se múzy poperou… a dalších 23 hitů“.
© CD „V rytmu řeckého tance“
© CD „Ať se múzy poperou… a dalších 23 hitů“

2005
M&T přibraly ke své činnosti i kurzy řeckého tance.


2003
M&T společně s buzukistou Jannisem Asarlidisem a kytaristou Thomasem Petsinisem založili seskupení „Colchida“. Ve svém repertoáru měli řecké lidové písně i muziku ovlivněnou slavnou érou Rebetiko, městským folkem 20. let minulého století.

2001
M&T vydaly ve spolupráci s B.M.G. třetí společné CD s řeckými písněmi, tentokrát s názvem „Řecké slunce“. Na křestu CD si zpěvačky zazpívaly s řeckou skupinou Diavates.
Supraphon vydal CD výběr „Řecké prázdniny a největší hity“.
© CD „Řecké slunce“
© CD „Řecké prázdniny a největší hity“

2000
Vyšla reedice Marthina sólového alba „Kresby tuší“, tentokrát na CD, (Supraphon).
© CD „Kresby tuší“

1995
Vyšlo druhé CD s řeckým repertoárem „Děti z Pirea“ (B.M.G.). K písničkám „Agapise me“, „Thalassino trifyli“ a „Kokino garifalo“ natočily na Krétě videoklipy. Můžete se na ně podívat na našem YouTube kanálu.
© CD „Děti z Pirea“

1993
Panton vydal výběr s názvem „The Best Of (To nejlepší z let 1969-1982)“.
© CD „The Best Of (To nejlepší z let 1969-1982)“

1992
Martha s Tenou a s paní Georgií Zervasovou založily nadaci „Filhelenia“ zaměřenou na podporu a šíření řecké kultury.
Zároveň se M&T vrátily ke společnému zpívání a vydaly své vůbec první CD „Nejkrásnější řecké písně“ (Multisonic). Pro Českou televizi natočily medailon „Řecko ’92“, ve kterém představily jednotlivé písničky alba.
© LP a CD „Nejkrásnější řecké písně“

1990
Vyšla velmi úspěšná kniha „Řecká kuchyně Marthy Elefteriadu“, která se dočkala několika vydání.

1988 – 1989
Martha spolupracovala s Orchestrem Československé televize Václava Zahradníka.
Martha hostovala, např. s písní „Už na východě svítá“, v pořadu „Inventura Semaforu“, který provázel historií divadla.
Martha byla hostem divadla Ypsilon a vystupovala s Markem Ebenem v pořadu „Večery pod lampou“. Zpívala zde řecké lidové balady a s Markem  písničky z jeho LP „Tiché písně do tmy.“
Martha vydala úspěšný singl s hitem „Proč přicházíš tak pozdě, lásko“ a měla v plánu vydat své druhé sólové album. Na jaře 1989 ale podepsala petici „Několik vět“ a dostala zákaz veřejného vystupování.

1987
Martha začala hostovat v programech Václava Neckáře se skupinou Bacily, kde uplatnila i dylanovský repertoár a zpívání v řečtině.

1985
4. prosince přivedla Tena na svět dvojčata Marka a Tenu.
V druhé polovině 80. let pokračovala Tena (i s dvojčaty) ve vystupování ve Skandinávii. V repertoáru měla světové hity ze zpěvníku Madonny (Like a Prayer, Cherish, Vogue), Jacksons 5 (Blame It On the Boogie), The Pointer Sisters (I’m So Excited) či Crystal Gayle (Don’t It Make My Brown Eyes Blue)…

1983
Martha & Tena vydaly pro české a slovenské fanoušky další společné LP „…a desky dál stárnou“ s kapelou Juraje Čierného.
Počtvrté vystoupily na Bratislavské lyře, tentokrát s písní „Tančím, vzhůru se dívej“.
Martha vystoupila na koncertech tria Bodlák-Vondrák-Polák a interpretovala zhudebněné Ortenovy poezie a zpěvů staré Číny.
V období 1983 až 1985 Martha uváděla pořad brněnské televize Studio B.
© LP „…a desky dál stárnou“

1980
Martha vydala sólové LP „Kresby tuší“, které kritici časopisu Melodie zvolili Popovým albem roku 1981. Na desce se podílela ojedinělá plejáda osobností, autorsky (Michael Kocáb, který také zároveň celé album aranžoval, Dežo Ursiny, Pavel Kopta, Vladimír Mišík, Pavel Větrovec, Vladimír Merta, Oskar Petr, Jiří Dědeček, Pavel Fiala) i interpretačně. Dvěma texty „Podzimní odpoledne“ a „Tohle že máš být ty?“ přispěla i Martha.
Po dokončení dálkového studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Martha promovala jako psycholožka.
© LP „Kresby tuší“

Kromě vystupování ve Skandinávii natáčely a koncertovaly Martha & Tena na Slovensku. Vzniklo několik nových písní („Prestaň váhať“, „Kúp si snár“, „Brána do dětství“, „Příteli můj“), které mají tvořit základ nového LP. K jeho realizaci však došlo až o tři roky později. Většina těchto písní zůstala nevydaná v archivech až do roku 2018, kdy některé z nich vyšly na promo CD „50 let dvojhlasně“.

1979
Martha přijala angažmá v divadle Semafor, kde vystupovala v inscenacích „Smutek bláznivých panen“ (po boku Jiřího Suchého, role Kornélie), „Má hlava je včelín“ (s Josefem Dvořákem) a v zájezdové hře „Hospoda u zeleného klimpru“.


1978-1990
V roce 1978 se společné aktivity sesterského dua na čas rozdělily. Tena se v roce 1976 vdala a vystupovala převážně ve Skandinávii, společně se svým manželem a hudebníkem Jurajem Čiernym. V roce 1978 začínali v norském Oslu a v roce 1979 pokračovali ve Stockholmu. Tena zpívala světový repertoár se skupinami Exi Band a First Choice. V pozdějších letech se k nim připojila i Martha.

Ze spolupráce Marthy s Jazz Q Martina Kratochvíla vzešel singl „Horizont/Horký vítr.“

1977
V roce 1977 vyšlo LP „Řecké prázdniny“ (Panton). Na koncertní šňůře vystupovaly M&T opět s Bobem Frídlem.
Společně s Jiřím Suchým (autorem textu) natočily M&T originální trio „Tento týden pátek“, které s úspěchem vyšlo i na singlu.
© LP „Řecké prázdniny“

Opavia přinesla na trh speciální oplatky a nazvala je podle obou sester – oříškové TENA a oříško čokoládové MARTA.

1975
Panton vydal M&T nové LP „Ať se múzy poperou“ a zpěvačky získaly bronzovou Bratislavskou lyru s písní „Táto pojď si hrát“.
Poprvé navštívily Řecko a vystoupily v Athénách v pořadu Elli Evangelidu „Synchroni Eva“. Z Řecka si přivezly repertoár na své další album „Řecké prázdniny“ (Panton 1977). Jejich doprovodnou skupinu vedl nově Jan Sochor (Aleš Sigmund se stal stálým redaktorem Pantonu).
Martha vystoupila v roli Julie v muzikálové hře „Dva šlechtici z Verony“ v Městském divadle v Brně.
© LP „Ať se múzy poperou“


1974
M&T opět reprezentovaly Československo na festivalu v polských Sopotech. Natočily TV medailon v Sofii. Na Bratislavské lyře získaly za písničku „Náměstí“ stříbrné ocenění.


1973
M&T natočily u Pantonu své třetí LP „Modré království.“ Koncertovaly také v Polsku ve Varšavě, včetně Sale kongresowe. Na singlu vyšel také hit „Dirlada“, který Tena zpívá dodnes.
© LP „Modré království“

1972
M&T reprezentovaly Československo na festivalu v polských Sopotech. Vydaly své druhé LP „Hrej dál“ a natočily TV medailon v Bukurešti.
Na tuzemské scéně byly oceněny 2. místem na písničkovém festivalu Děčínská kotva za píseň „Albatros“.
© LP „Hrej dál“


1971
M&T obdržely Zlatý štít Pantonu za největší počet prodaných desek. Pražský koncertní sál Lucerna vyprodaly 5x za sebou.
Vystoupily také v pořadu Europarty s evropskou hudební elitou ve švýcarském Saint Gallen. Následovaly vystoupení v Curychu a u Bodamského jezera, kde mj. zpívaly oblíbenou písničku českého publika „Srdce na dlani“.
Začaly spolupracovat s Bobem Frídlem a s kapelou Progress organization (později Progres II a ještě později skupina Jana Sochora).
© EP „Martha a Tena zpívají řecké písničky“

1970
Na Bratislavské lyře M&T vybojovaly stříbrnou Lyru s písní „To všetko bolo včera“. Gramofonová firma Panton jim dala nabídku k natočení svého prvního LP „Dál, než slunce vstává“ a exkluzivní smlouvu, která jim zaručovala jedno LP ročně.
Následně se zúčastnily zahraničního televizního natáčení pořadu Hits a go go v Hamburgu, kde také zazpívaly „To všetko bolo včera“.
Velkým hitem se stala píseň s Bobem Frídlem „Zpívej tu píseň kouzelnou“, která dala název i společnému koncertnímu pořadu.
© LP „Dál, než slunce vstává“

1969
M&T vystupovaly na koncertním turné Karla Černocha v Česku a v Rakousku.
Panton je vyslal jako své nové talenty na Bratislavskou Lyru, kde vystoupily v nesoutěžním pořadu hostů.
S Alešem Sigmundem vymysleli rozhlasový pořad „Hromosvod“. Martha k němu nazpívala úvodní znělku, ale hlavně v pravidelném sobotním dostaveníčku v něm sama uváděla mladé bigbeatové kapely, např. v sobotu 01.11.1969 ČS 16.35-17.00 skupinu The Progress Organisation.

Martha & Tena Elefteriadu 1970
1968
M&T natočily své první nahrávky pro brněnský rozhlas a ve stejném roce vyšel jejich první singl s písničkou „Tam chtěla bych být.“

1967
M&T vyhrály ve dvojici soutěž Hledáme nové talenty s písničkou „Něco se musí stát“ z repertoáru sester Dostálových.
S kapelou Vulkán se zúčastnily 1. československého beat-festivalu.
Hostovaly v pořadu pražského divadla Apollo nazvaném „Apollo představuje“, ve kterém zpívaly blok písniček především ze světového repertoáru Everley Brothers a Sony & Cher (Then He Kissed Me, Little Man…).

Před rokem 1967
Koncem šedesátých let (1965) se sestry seznámily s hudebníkem Alešem Sigmundem, který je přizval ke spolupráci v kapele Vulkán. Krátce zde vystupovaly společně se sourozenci Hanou a Petrem Ulrychovými. Ti následně odešli do kapely Atlantis a Aleš Sigmund se pak věnoval pouze dvojici Martha & Tena, kterým vytvořil autorské zázemí.

1950
Martha (*1946, Bulkes, Jugoslávie) a Tena (*1948, Bulkes, Jugoslávie) Elefteriadu  přijely s rodiči do Československa jako malé děti v roce 1950. Rodiče uprchli z Řecka před občanskou válkou, jako tehdy spousta Řeků.